Connect with us

Uncategorized

Assamese Romantic Poem (kobita) :: Love

Published

on

Assamese Romantic Poem (kobita)

আজি ৰবাৰ্ট ফ্ৰষ্টৰ আইকনিক কবিতা “ষ্টিং বি উডছ অন এ স্নৱে ইভিনিং”ৰ প্ৰকাশনৰ বাৰ্ষিকী, যি সাহিত্যিক হাব কাৰ্য্যালয়ক তেওঁলোকৰ প্ৰিয় কবিতা, ইংৰাজীত লিখা আটাইতকৈ আইকটিক কবিতাবোৰৰ বিষয়ে এক দীঘলীয়া বাৰ্তালাপলৈ অৰিহনা যোগোৱা হৈছিল, আৰু কোনবোৰ কবিতা আমি ইতিমধ্যে পঢ়িব লাগিব (বা অন্ততঃ পৰৱৰ্তী পঢ়ি থকা উচিত)। দেখা যায়, সঘনে (মিছা) দাবী কৰা স্বত্বেও যে কবিতা মৃত আৰু/বা অপ্ৰাপ্ৰাপ্য আৰু/বা একঘেয়ামী, এনে যথেষ্ট কবিতা আছে যি সাংস্কৃতিক প্ৰতিভাৰ হিচাপে আমাৰ সামুহতীয়া জ্ঞানৰ গভীৰলৈ গভীৰলৈ গভীৰলৈ গভীৰলৈ গ’ল। (কবিতাএটাক কি বাকি প্ৰতিভাৰ প্ৰতিভাৰ আকৰ্ষ্টিত কৰে? ইয়াত আমাৰ উদ্দেশ্যৰ বাবে, ই মুখ্যতঃ সাংস্কৃতিক উপসংহাৰৰ বিষয়, যদিও অপৰাগকৰিব নপৰা উৎকৰ্তাই যিকোনো ক্ষেত্ৰতে সহায় কৰে।) সেয়েহে আপোনাৰ যিসকল আমাৰ মহাকাব্যিক কাৰ্য্যালয়ৰ তৰ্কৰ বাবে উপস্থিত নাছিল, মই সেইবোৰৰ কিছুমানইয়াত তালিকাভুক্ত কৰিছো।

100 best Assamese quotes

William Carlos Williams, “The Red Wheelbarrow”

উইলিয়াম কেৰলছ উইলিয়ামছ, “দি ৰেড হুইলবাৰো”

এটা কাৰণত অন্তিম 25 বছৰৰ আটাইতকৈ এণ্ট’ললগকৰা কবিতা। লগতে চাওক: “এয়া কেৱল কোৱা”, যি আন বস্তুৰ সৈতে, বহুতে মেম আৰু পেৰোডি সৃষ্টি কৰি আছে।

টি এছ ইলেয়ট, “আৱৰ্জনা ভূমি”

কোনো সন্দেহ নকৰাকৈ একশ তিতিকাৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কবিতা। “ই কেতিয়াও ইয়াৰ লেমাৰ হেৰুওৱা নাই,” পল মুলডোনে লক্ষ্য কৰে। “ই কেতিয়াও নিজৰ যুগৰ ভঙাৰ সমান হোৱাত ব্যৰ্থ হোৱা নাই আৰু কি, ইয়াত, চলি তৰ্জনী ২০শ শতিকাৰ আৰু এতিয়া, এয়া একশ তিতিকাৰ অধিক ভঙা হোৱা দেখা গৈছে।” লগতে চাওক: “জে. আফ্ৰেড প্ৰুফ্ৰকৰ লাভ গান”।

ৰবাৰ্ট ফ্ৰষ্ট, “লোৱা হোৱা নাই”

অন্যথা “আমেৰিকাৰ আটাইতকৈ পঢ়া কবিতা” বুলি জনা যায়। লগতে চাওক: “এটা স্নৱে ইভিনিনে উডছৰ দ্বাৰা বন্ধ কৰা।” আৰু “বাৰ্চ”। সকলো আনন্দত আৰম্ভ হয় আৰু জ্ঞানত শেষ হয়, যিহেতু ফৰ্ছে আমাক মহান কবিতা শিকাইছিল।

গুৱেনডলিন ফ্ৰক্স, “উই ৰিয়েল কুল”

এইটোৱে উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত মোৰ মনটো উৰি গ’ল, আৰু মই একমাত্ৰ নাছিল।

Assamese Romantic Poem

এবেথবেথ বিছপ, “এক শিল্প”

বিছপ বহু ভালপোৱা আৰু বহু আলোচনা কৰিছিল, যাক ক্ৰ’ডিঅ’ ৰথ পিয়েৰপণ্টে “নিয়ন্ত্ৰণ, অন্তৰ্দৃষ্টি, বুদ্ধিৰ বিজয়” বুলি কৈছিল। আনকি আত্ম-উপমাও, ক’লাভাৱে ঠেলি দিয়া ছন্দ শব্দ “বাষ্টৰ”, আৰু লেডীলিফ, গোলাপী-আপ “শান’ট”। মাকৰ এক অতি বিৰল উল্লেখ— এগৰাকী মহিলা হিচাপে যি এবাৰ চাকি ৰচিছিল। নিজতকৈ ডাঙৰ ক্ষতিৰ বাবে থিয় হৈ থকা মহাদেশ।”

এমিল ডিকিনচন, “কাৰণ মই মৃত্যুৰ বাবে বন্ধ কৰিব পৰা নাছিল –”

সত্যটো হ’ল, বহুতো সমানে প্ৰতিভাক ডিকিনচন কবিতা আছে, সেয়েহে এইটো সকলোৰে বাবে এক ষ্টেণ্ড-ইন বুলি বিবেচনা কৰক। যদিও, জয় পৰিনি উল্লেখ কৰিছে, এই কবিতাটো নিখুঁত, “ডিকিনচনৰ মৃত্যুৰ সৈতে কথা কোৱাৰ বাবে আটাইতকৈ সংকুচিত আৰু চিলিং প্ৰচেষ্টা।”

লাংষ্টন হুইলচ, “হৰ্লেম”

ইয়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কবিৰ দ্বাৰা হৰ্লেম ৰেনেছাঁৰ এক নিৰ্ধাৰিত কাম। ই লগতে, ই আন এক সাহিত্যিক ক্লাছিকক অনুপ্ৰেৰণা আৰু উপাধি প্ৰদান কৰিছিল: লৰেইন হংসবেৰিৰ সূৰ্য্যত এ কিছমিচ।

চিলভিয় প্লাথ, “আডী”

যথেষ্ট সৎ হ’বলৈ, মোৰ প্ৰিয় প্লাথ কবিতাহৈছে “আবেদনকাৰী”। কিন্তু “ডাডি” এতিয়াও আটাইতকৈ আইকনিক, বিশেষকৈ যদি আপুনি তাইক জোৰেৰে পঢ়া শুনিছে।

ৰবাৰ্ট ডেন, “মধ্য পথ”

আটাইতকৈ বিখ্যাত কবিতা, আৰু এক অতি সুন্দৰ, আমাৰ দেশৰ প্ৰথম আফ্ৰিকান-আমেৰিকান কবি বিজয়ীৰ (যদিও এই স্থানক তেতিয়া কবিতাত পৰামৰ্শদাতা বুলি কোৱা হৈছিল লাইব্ৰেৰী অফ কংগ্রেছ)। লগতে চাওক: “সেই শীতকালীন দেওবাৰবোৰ, যি ওপৰত মই যি লিখিছোঁ সেই স্বত্বেও সমানে বিখ্যাত হ’ব পাৰে।”

ৱালেচ ষ্টেভেন্স, “তেঁওৰ ৱেজ এ ব্ৰাকবাৰ্ড লৈ চোৱা”

এইটোৱে কেকটো মই দেখা “x” নকঅফচোৱাৰ তেৰটা উপায়ৰ বাবে লয়। কিন্তু অনুগ্ৰহ কৰি লগতে চাওক: “আইচক্ৰীমৰ সম্ৰাট।”

Assamese Romantic Kobita

(1)

ক’ত শত জনমৰ বিৰহ চকুলো মোৰ
দুগালেদি বাগৰি ধৰাত ;
ধুলিৰ লগত মিলি বতাহত ঢৌ খেলি
মিলি যায় দূৰ দিগন্তত ৷

(2)

মেঘৰ চপৰাবোৰ শূন্যত মাৰে বুৰ
নাই তাত স্মৃতি বেদনাৰ ;
নদীৰ বুকুত সোণ বুৰ গলে নাওঁ খন
নসৰে চকুলো বিষাদৰ ৷

(3)

চন্দ্ৰমাৰ পৰশত ফুলা সেই উলাহত
মৰহিলে ভেটফুল পাহি,
পালে পুৱা সুৰুযৰ নিৰ্ম্মম আঘাত ঘোৰ
দুখ মোক নলগাই আহি ৷

(4)

নিজানত ফুলি থকা দেখা যে বকুল জোপা
কেতেকীয়ে গালে গীত ফাঁকি,
পাতৰ আঁৰত পৰি সকৰুন সুৰ ধৰি
বুকু মোৰ ভাগি যায় সখি ৷

Assamese Romantic Poem latest

(5)

ভাবো ! ক’ত প্ৰভাতৰ দুখৰ কাহিনী মোৰ
সাঁচি থোৱা গোপনে হিয়াত,
কল্পনাৰ দ’ল সাজি অসীম আবেগ ৰাশি
কেতিয়ানো জনাম তোমাত ৷

(6)

অতীতৰ দিনবোৰ এটি এটি কৰি মোৰ
দুখ লেখি পৰেহি মনত,
মাৰ যোৱা হাঁহিবোৰ অশ্ৰু ৰূপে বিষাদৰ
বৈ যায় মাথোঁ দুগালত ৷

কতনা প্ৰদীপ হায় অজানিতে মাৰ যায়
ভকতিৰে জ্বলোৱা হিয়াত;
চেনেহী শলিতা গচি পৰি থাকে স্মৃতি যাচি
যুগ যুগ মাথোঁ ই ধৰাত ৷

(7)

বিদ্ৰূপৰ হাঁহি মাৰি লাউখোলা থাকে পৰি
শ্মশানৰ নিৰ্জন বুকুত,
চিতাৰ ধোঁৱাই আহি বাতৰি জনাই হাঁহি
স্মৃতি মোৰ জাগে হৃদয়ত ৷

আপোনালোকক ভাল লাগিলে Share কৰিবা আৰু চৰকাৰী চাকৰী খবৰৰ বাবে আমাৰ ওেবছাইট Visit কৰিবা CareerInassam.in

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *