Connect with us

Uncategorized

Essay on Assam in Assamese

Published

on

অসম, ভাৰত ৰাজ্য। ই দেশৰ উত্তৰ-পূৱ প্ৰান্তত অৱস্থিত আৰু উত্তৰে ভুটান ৰাজ্য আৰু অৰুনাচল প্ৰদেশ ৰাজ্য, নালেণ্ড আৰু মণিপুৰ ৰাজ্য, দক্ষিণলৈ মিজুৰম আৰু ট্ৰাপুৰ ৰাজ্য, আৰু পশ্চিমত বাংলাদেশ আৰু ৰাজ্য সমূহ আৰু বাংলাদেশ আৰু পশ্চিম বংগ ৰাজ্যসমূহে আৱৰি আছে। অসম নামটো আচামা শব্দৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে, অৰ্থাৎ এতিয়া উমোৱা আআআআম ভাষাত “সমনীয়তাহীন”। প্ৰতিৱেশী ৰাজ্য অৰুনাচল প্ৰদেশ, নাগালেণ্ড, মিজুৰম, আৰু মুখ্য মন্ত্ৰালয় এবাৰ অসম অংশ আছিল। ৰাজধানী, পূৰ্বতে শিলিঅ’লং (এতিয়া চহৰৰ ৰাজধানী) ১৯৭২ চনত গৌহাটী চহৰৰ উপনগৰ দিচপুৰলৈ স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল। ক্ষেত্ৰফল 30,285 বৰ্গ মাইল (78,438 বৰ্গ কিমি)। পপ। (২০১১) ৩১,১৬৯,২৭২।

 

ভূমি
সকাহ আৰু নিষ্কাশন

ইয়াৰ ফালে স্থাপন কৰা Y-ৰ দৰে আকাৰৰ অসম হৈছে সমভূমি আৰু নদী উপত্যকাৰ ভূমি। ৰাজ্যত তিনিটা মুখ্য ভৌতিক অঞ্চল আছে: উত্তৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী উপত্যকা, দক্ষিণৰ বৰক নদী (ওপৰৰ সুৰমা নদী) উপত্যকা, আৰু ৰাজ্যৰ দক্ষিণ-মধ্য অংশত (পশ্চিমলৈ) আৰু নাগালেণ্ড আৰু মাণিক্য (পূৱলৈ) মাজৰ পাহাৰী অঞ্চল। সেই অঞ্চলবোৰৰ ভিতৰত, Brabraপুত্র নদী উপত্যকা হৈছে সৰ্ববৃহৎ। হিন্দু প্ৰণৱনা অনুসৰি, প্ৰতিৱেশী অৰুনাচল প্ৰদেশত, Brabrakin বুলি জনাযায় এক পবিত্ৰ পুলৰ পৰা ঈশ্বৰ Bramra ৰ পুত্ৰ হিচাপে Brabutogra উঠিছে। নদীখন অতি উত্তৰ-পূৱত সাদিয়াৰ ওচৰৰ অসমলৈ প্ৰৱেশ কৰে আৰু বাংলাদেশৰ সমান্তৰিত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ দক্ষিণলৈ যোৱাৰ আগতে প্ৰায় 450 মাইল (725 কিমি) অসম দৈৰ্ঘ্যৰ মাজেৰে পশ্চিমদি যায়। সমতলৰ পৰা হঠাৎ উঠি অহা নিম্ন, পৃথক পাহাৰ আৰু ৰিজৰ সৈতে আজীৱন, উপত্যকাটো খুব কমই 50 মাইল (80 কিমি) অধিক বিস্তৃত আৰু পশ্চিমৰ বাহিৰে, পাহাৰৰ দ্বাৰা সকলো ফালে পৰিবেষ্টিত। প্ৰতিৱেশী পাহাৰৰ পৰা প্ৰবাহিত হোৱা অজস্ৰ নদী আৰু নদী খন নদী খন েই নদীৰ পৰা নদীৰ প্ৰবাহ ৰং-মটৰ। যদিও বৰক নদী উপত্যকাৰ কেৱল এটা সৰু অংশ ই অসম সীমাৰ ভিতৰত আছে, তথাপি ই এক প্ৰসাৰিত নিম্নভূমি অঞ্চল সৃষ্টি কৰে যি ৰাজ্যৰ দক্ষিণ অঞ্চলত কৃষিৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভবাৰ্তভাৱে, মহামপুত্ৰ আৰু বাৰাক উপত্যকাবোৰ প্ৰাচীন এলোভিয়েল চিডমেণ্টৰ ওপৰত আছে, যি নিজে নিওজিন আৰু পেলিওজিন কালৰ পৰা বিভিন্ন জমা আৱৰে (অৰ্থাৎ প্ৰায় 2.6ৰ পৰা 65 নিযুত বছৰ)। সেই জমাবোৰৰ ভিতৰত আছে কঠিন বালিপাথৰ, কোমল আৰু ঢিলা বালি, গোট, ক’লা চিম, শ্বিল্ড, বালিমাটি, আৰু চনাপাথর।

জলবায়ু
অসমত গড় তাপমাত্ৰা আগষ্টত ওপৰৰ 90ৰ F (প্ৰায় 36 °C) উচ্চৰ পৰা জানুৱাৰীত 40ৰ মাজভাগF (প্ৰায় 7 °C) নিম্নলৈ হয়। শীতল ঋতু সাধাৰণতে অক্টোবৰৰ পৰা ফেব্ৰুৱাৰীলৈ থাকে আৰু ইয়াক কুকুৰা আৰু চমু বৰষুণৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয়। ৰাজ্য স্বাভাৱিক ভাৰতীয় গৰম, শুকান ঋতুৰ পৰা পলায়ন কৰে। যদিও মাৰ্চৰ পৰা মে মাহলৈ কিছু বৰষুণ হয়, আটাইতকৈ বেছি বৰষুণ হয়, যি জুন মাহতে আহে, ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত থাকে, আৰু প্ৰায়ে বিস্তৃত আৰু ধ্বংসাত্মক বাৰিষা ৰক্ষা কৰে। অসমলৈ বাৰ্ষিক বৰষুণ কেৱল দেশৰ ভিতৰতে সৰ্বাধিক নহয়, বিশ্বৰ সৰ্বাধিক স্থানত আছে; ইয়াৰ বাৰ্ষিক গড় পশ্চিমৰ প্ৰায় 70 ইঞ্চি (1,800 মিমি) ৰ পৰা পূৱত 120 ইঞ্চি (3,000 মিমি) তকৈ অধিক হয়।

উদ্ভিদ আৰু জন্তুৰ জীৱন
পূৰ্বতে ৰাজ্যৰ প্ৰায় দুই-পঞ্চমভাগঅঞ্চলত সম্প্ৰসাৰিত হোৱা অৰণ্যসমূহ ১৯৭০-ৰ দশকৰ আৰম্ভণিত হোৱা কৈ ছিল, যিটো মে’লৱেল আৰু মিজৰম ৰ সৃষ্টিৰ ফলত হ্ৰাস হৈছিল। একশতিকাৰ আৰম্ভণিতে প্ৰায় এক তৃতীয়াংশ কাঠনিৰে আৱৰি আছিল, যাৰ ভিতৰত আছে ক্ৰান্তীয় সদাসেউজীয়া আৰু পোছাক বন, বহল-পাতল পাহাৰীয়া অৰণ্য, পাইন অৰণ্য, আৰু দলং বন, লগতে ঘাইপথ। অসম হৈছে প্ৰায় 75 টা প্ৰজাতিৰ গছৰ ঘৰ, যাৰ বহুতো ৰবাণিজ্যিক মূল্য আছে। শ্বা (শোৰা ৰোবুষ্টা) আৰু হললং (ডিপ্টেৰোকাৰ্পাচ ৰিটাচছ) গছবোৰ হাৰ্ডউডৰ আটাইতকৈ বেছি বহল। বাওঁ, অৰকিড আৰু ফৰ্নও প্ৰশংসাৰ।

 

অসম ত অজস্ৰ বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য আছে, যাৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বিশিষ্ট দুটা ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্যবাহী স্থান- কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান (১৯৮৫ চনত নিৰ্ধাৰিত), Brhmaপুত্র নদীৰ পাৰত, আৰু মনস বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য (1992 চনত নিৰ্ধাৰিত), ভুটানৰ সীমাৰ ওচৰত। দ্ৰুত অদৃশ্য হৈ থকা ভাৰতীয় এক শিঙি থকা গঁৰাৰ বাবে দুয়োটা শৰণ, আৰু মনসৰ অভয়াৰণ্যবিশেষকৈ ইয়াৰ বাঘ আৰু চিতাবোৰৰ বাবে জনা যায়। অসম অৰণ্যৰ আন উল্লেখযোগ্য বাসিন্দাসকলৰ ভিতৰত আছে হাতী, গাওঁ (বনৰীয়া অক্টোব), বনৰীয়া গাহৰি, বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ হরিণ, আৰু প্ৰাইমাট, যেনে লাংউৰ আৰু চুলক গিবন। সাধাৰণ পক্ষীৰ ভিতৰত আছে কোৰমৰ্ট, হ’ৰান, কুকুৰা, আৰু অন্যান্য পানীৰ পাখি, লগতে ৱাৰ্বলেৰ, থ্ৰুচ, পেঁপা, আৰু মূৰ। হৰ্নবিলছ হৈছে অসম বিশেষত্ব, যদিও সেইবোৰ কিছুমান অঞ্চলত বিপন্ন। ৰাজ্যত ডজন প্ৰজাতিৰ সৰীসৰী আছে, যাৰ ভিতৰত আছে বিষাক্ত সৰ্প, যেনে ক্ৰাইট, কোবৰা, আৰু ভাইপাৰ; এডাল টিকটিকি, স্কৰক, আৰু গেকচ; আৰু বহু প্ৰকাৰৰ কছাৰী।

 

জনসংখ্যা 

নদীৰ সমভূমি ৰ জনসাধাৰণ ৰং-ইৰানীয় সকলৰ প্ৰধানকৈ ইণ্ড’ইৰান পৰ্ব। অঞ্চলত তেওঁলোকৰ অহাৰ সময়লৈ, অৱশ্যে, স্থানীয় আৰ্য লোকসকল এছিয়াটিক লোকসকলৰ সৈতে আন্তঃমিশ্ৰিত হৈ পৰিছিল। ১৩শ শতিকাত দক্ষিণ-পূৱ এছিয়াৰ মূল মূল অঞ্চলৰ পৰা এই অঞ্চলত আহি থকা আআআম লোকসকল শেষত দক্ষিণ চীনৰ ইউনান প্রদেশৰ পৰা ওপৰলৈ আহিছে। জনসংখ্যাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সংখ্যালঘু লোক হৈছে ভাৰতীয় জাতি প্ৰণালীৰ বাহিৰত পৰি থকা গ্ৰাম্য স্বজাতিলোক; এনেদৰে, তেওঁলোকক আনুষ্ঠানিকভাৱে অনুসূচীত জাতি হিচাপে নিৰ্ধাৰিত কৰা হয়। বোডো এই গোটবোৰৰ ভিতৰত সৰ্ববৃহৎ। বেছিভাগ অনুসূচীত জাতি দক্ষিণ-মধ্য পাৰ্বত্য অঞ্চলত বাস কৰে আৰু এছিয়াটিক অৱতৰণৰ।

অসমিয়া, এক ইণ্ডো-আৰ্য ভাষা, হৈছে ৰাজ্যৰ চৰকাৰী আৰু মুখ্য ভাষা, আৰু ১৪শ শতিকাৰ পৰা অসম িয়া সাহিত্যিক ইতিহাসৰ এক অভঙা ৰেকৰ্ড অনুকৰণ কৰা হৈছে। বেছিভাগ অনুসূচীত জাতিয়ে টিবেটো-বুৰমান ভাষা কোৱা হয়, যদিও খাছী লোকসকলে অষ্ট্ৰোচিয়াটিক জিভা এটা ক’লে; কিছুমান গোটে এচামক তেওঁলোকৰ প্ৰথম ভাষা হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছে। দক্ষিণ অসম দেশৰ বাৰাক উপত্যকাৰ লোকসকলে সাধাৰণতে বাংলা (বাংলা বুলিও কোৱা হয়), যি টো অসমী ভাষাৰ দৰে, এক ইণ্ডো-আৰ্য ভাষা।

প্ৰায় তিনি-পঞ্চমতম লোক হৈছে বৰ্ণাৱ, যিবোৰৰ বেছিভাগই বৈশ্ববাদ অনুসৰণ কৰে, যি ঈশ্বৰক বিষ্ণুক ভেৰাং কৰে। জনসংখ্যাৰ প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশই ইছলাম প্ৰণালী কৰে, বেছিভাগ মুছলমান বাংলাদেশৰ পৰা নিবাৰণ কাৰী হৈ আছে বা হিন্দু সমাজৰ নিম্ন তৰফৰ পৰা ৰূপান্তৰিত হয়। যদিও বহুতো অনুসূচীত জাতি খ্ৰীষ্টান ধৰ্মলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে, কিছুমানে পাৰম্পৰিক স্থানীয় ধৰ্মৰ অনুশীলন অব্যাহত ৰাখিছে; মিকিৰ আৰু কচাৰী লোকসকল সাধাৰণতে বাংলাদেশৰ লোক।

 

কৃষি, বনানি আৰু মাছ ধৰা

কৃষি অসমলৈ মৌলিক গুৰুত্বৰ, মুঠ কাম কৰা জনসংখ্যাৰ প্ৰায় আধা অংশ জড়িত কৰা আৰু ৰাজ্যৰ মুঠ সামগ্ৰীৰ প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশ সৃষ্টি কৰে। ধানৰ হিচাপ হৈছে বনা অঞ্চলৰ দুই-তৃতীয়াংশতকৈ অধিক। ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাত বহুলভাৱে খেতি কৰা চাহ আৰু পাট গুৰুত্বপূৰ্ণ বিদেশী মুদ্ৰা উপাৰ্জনকাৰী। অসম দেশৰ চাহৰ এক বৃহৎ অংশ গঢ়ে। অন্যান্য শস্যৰ ভিতৰত আছে তৈলবীজ, ডাল (লেগাম, যেনে মটৰ, বিন, বা ডাল), শস্য (মাকৈ), শৰ্কৰা, ধৰ্ষণ (তেল উৎপাদন কাৰী উদ্ভিদ, যিবোৰৰ পাত চৰাবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়), চৰিষা, পাত্ৰ আৰু ফল। উন্নত কৃষি পদ্ধতিৰ যোগেৰে, কিছুমান খেতিয়ে প্ৰতি বছৰে এটাতকৈ অধিক শস্য উৎপাদন কৰে।

পশুধন আৰু দুগ্ধজাত কৃষিয়ে 20 শতিকাৰ পিছৰ পৰা মজলীয়া বৃদ্ধি দেখুৱাইছে, মূলতঃ চৰকাৰে প্ৰৱৰ্তন কৰিছে। তাতোকৈও, সেই কাৰ্যকলাপবোৰ ৰাজ্যৰ অৰ্থনীতিত সৰু অৱদানকাৰী হৈ থাকে। আনহাতে চেৰিকালচাৰ (ৰেচম কৃমি বৃদ্ধি কৰা), ভালদৰে প্ৰতিস্থাপন কৰা হয়, আৰু অসম হৈছে ৰেচমৰ এক মুখ্য উৎপাদক।

বনানি খণ্ডত, শল আৰু অন্যান্য ক্ৰান্তীয় হাৰ্ডউডৰ মূল্য অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বন সম্পদ হ্ৰাস হোৱা আৰু ক্ষয় বৃদ্ধি হৈছে, অৱশ্যে, চৰকাৰে লগিং বান আৰোপ কৰি দেশৰ কাঠনিবোৰ পুনৰ স্থাপন কৰাৰ বাবে অন্যান্য আইন প্ৰণয়ন কৰিছে। কাঠৰ উপৰিও, গুৰুত্বপূৰ্ণ বন সামগ্ৰীৰ ভিতৰত আছে বামো, অগ্নিকাঠ, আৰু লাখ (শ্বেলকৰ উৎস)।

1990-ৰ মাজভাগৰ পৰা ই এক মুখ্য গুৰুত্ব ৰখা হৈছে, আৰু উৎপাদন বৃদ্ধি পাইছে। অৱশ্যে, সামগ্ৰিক উৎপাদন ঘৰুৱা চাহিদাৰ কম হৈ আছে।

সম্পদ আৰু শক্তি
ৰাজ্যত বাণিজ্যিকভাৱে ব্যৱহৃত খনিজ পনাক্তৰ ভিতৰত আছে পেট্ৰলিয়াম, ক’লা, প্ৰাকৃতিক গেছ, আৰু চনাচুন। ১৯শ শতিকাৰ পিছৰ পৰা উত্তৰ-পূৱ অসমত প্ৰসাৰিত তেলৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত সামগ্ৰী আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে। ১৯০১ চনত ডিগবোইত এই অঞ্চলত নিৰ্মিত এটা শোধনাগাৰ আছিল দক্ষিণ এছিয়াত প্ৰথম। পিছত, ৰাজ্যৰ পশ্চিম-মধ্য অংশত গৌহাটী ত অন্য এটা শোধনাগাৰ স্থাপন কৰা হয়। কোলা-স্থানীয়ভাৱে ৰে’ল, চাহ ৰখা আৰু ভাপ-পৰিচালনাৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত- উত্তৰ-পূৱ আৰু দক্ষিণ-মধ্য অসমত পোৱা যায়। নৰ্থইষ্টত লিক্ৰেডিত প্ৰাকৃতিক গেছ প্ৰস্তুত কৰা হয়, আৰু চনাচুনটো মিকিৰ হিলছত কোৱাৰকৰা হয়।

অসম শক্তি তাপআৰু বিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা হয়। ৰাজ্যৰ আধাতকৈ কম শক্তি স্থানীয়ভাৱে উৎপন্ন হয়, অৱশ্যে। অসম শক্তিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ ৰাষ্ট্ৰীয় চৰকাৰ, ব্যক্তিগত উৎসৰ পৰা, আৰু, বহু কম পৰিমাণে, অন্যান্য ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰা ক্ৰয় কৰা হয়।

নিৰ্মাণ
নিৰ্মাণ খণ্ডৰ বিকাশ ৰাজ্যৰ বাকী ভাৰতৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হোৱা, এক অনুজীৱ পৰিবহন প্ৰণালীৰ দ্বাৰা, সৰু স্থানীয় বজাৰৰ দ্বাৰা, আৰু পৰ্যাপ্ত পুঁজিৰ অভাৱত বাধাপ্ৰাপ্ত হৈছে। ক্ষুদ্ৰ-পৰিসৰৰ ঔদ্যোগিক উদ্যোগবোৰে সাৰ, পাট, কাগজ, ৰেচম আৰু বস্ত্ৰ, চেনী, ৰাসায়নিক, ইলেক্ট্ৰনিক, আৰু চিমেণ্ট প্ৰস্তুত কৰে। চাউমিল আৰু প্ৰ’ইউড আৰু মেখেলা কাৰখানাবোৰে কাঠৰ সম্পদৰ ব্যৱহাৰ কৰে।

পৰিবহন
ঐতিহাসিকভাৱে, ভূগোলে দক্ষ পৰিবহন প্ৰণালীৰ বিকাশত বাধা আৰক্ত কৰিছে, আৰু অনুউন্নত পৰিবহন আৰু যোগাযোগ প্ৰণালীয়ে ইয়াৰ ফলত অসমলৈ অৰ্থনৈতিক বিকাশত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, নদীৰ উত্তৰ আৰু দক্ষিণত পৰিথকা যাতায়তৰ নেটৱৰ্কসমূহ একত্ৰিত কৰাৰ বাবে দীৰ্ঘদিন ধৰি এক মুখ্য বাধা হৈ আহিছে। অৱশ্যে, ২০শ শতিকাৰ পিছৰ পৰা কেইবাটাও ৰে’ল আৰু পথ ৰং খোলাৰ সৈতে পৰিস্থিতি উন্নত হৈছিল।

অসম প্ৰসাৰৰ জলপথৰ সৈতে, আভ্যন্তৰীণ জল পৰিবহন গুৰুত্বপূৰ্ণ। নদীহৈছে ৰাজ্যৰ প্ৰাথমিক পানীৰ চেনেল। ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বিভিন্ন পইণ্টৰ মাজত অজস্ৰ যাত্ৰীবাহী ফেৰী চলি আছে, আৰু পশ্চিম বংগৰ গৌহাটী আৰু কলকাতাৰ মাজত মালবাহী সেৱা আগবঢ়োৱা হয়।

অসম আৰু কলকাতাৰ মাজত পৰ্যায়ৰ বায়ু যান-জঁট আছে। বায়ু সেৱাৰ চহৰবোৰৰ ভিতৰত আছে গৌহাটী, ডিব্রুগড়, জৰহাট, তেজপুৰ, আৰু চিলচাৰ। গৌহাটী বিমানবন্দৰে আন্তৰ্জাতিক সেৱা আগবঢ়ায়।

 

সাংস্কৃতিক জীৱন
অসম সাংস্কৃতিক জীৱন কেইখনমান সাংস্কৃতিক প্ৰতিষ্ঠান আৰু ধৰ্মীয় কেন্দ্ৰৰ কাৰ্যকলাপৰ সৈতে আন্তঃবদ্ধ, যেনে সত্ৰ (সত্ৰাধিকাৰ বুলি জনাযায় এক ধাৰ্মিক মুৰৰ আসন) আৰু নামঘৰ (প্ৰাৰ্থনা হল)। অসম তেঁওৰ সত্ৰসমূহে ১৫শ শতিকাৰ পৰা হিন্দু জনসংখ্যাৰ ধৰ্মীয় আৰু সামাজিক কল্যাণৰ চোৱাচিতা কৰি আহিছে।

এচাম লোকসকলে সকলো পান-ভাৰতীয় ধৰ্মীয় মহোৎসৱ পালন কৰে, কিন্তু তেওঁলোকৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উদযাপন হৈছে তিনিটা বিহু মহোৎসৱ। মূলকৈ খেতিয়ক উৎসৱ, জাতি, ধৰ্ম আৰু ধৰ্মীয় সাৱ্যতা য’ত নহওক, তেওঁলোকক যথেষ্ট উৎসাহেৰে পালন কৰা হয়। বসন্তকালত (সাধাৰণতে এপ্ৰিলৰ মাজভাগত) উদযাপন কৰা ব’হাগ বিহুৱে নতুন বছৰ (ব’হাগ বা বৈশাখ মাহৰ প্ৰথম দিন) আৰম্ভ হোৱা টো নিৰ্ধাৰণ কৰে। ৰঙলী বিহু বুলিও কোৱা হয় (ৰং ৰং, অৰ্থ আনন্দ আৰু আমোদৰ পৰা), ইয়াৰ সৈতে বহুতো নৃত্য আৰু গান গোৱা হয়। জানুৱাৰী মাহৰ মাজভাগত (মাঘ মাহত) উদযাপন কৰা মাঘ বিহু হৈছে এক শস্য ৰখা উৎসৱ। ভোজালী বিহু (বগৰ পৰা, অৰ্থ ৰ পৰা, সম্প্ৰদায়আৰু ভোজৰ পৰা), ই হৈছে সমাজৰ ভোজ আৰু বোৱাই ৰখাৰ সময়। তৃতীয় বিহু মহোৎসৱ, কাটি বিহু (অক্টোবৰ বা নৱেম্বৰৰ মাজভাগত), কংগলী বিহু (কংগলীৰ পৰা, অৰ্থ দৰিদ্ৰ), বুলিও কোৱা হয়, কাৰণ বছৰটোৰ ভিতৰত এটা সাধাৰণ পৰিয়ালৰ ঘৰ খাদ্য নোহোৱা হয়, কিয়নো সাধাৰণতে পৰৱৰ্তী শস্যৰ আগতে সামগ্ৰী সেৱন কৰা হয়।

বোৱাহৈছে অসমজনসাধাৰণৰ সাংস্কৃতিক জীৱনৰ আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ, বিশেষকৈ মহিলাসকল। জাতি, ক্ৰীড আৰু সামাজিক স্থিতি য’ত নহওক, প্ৰায় প্ৰতিজন এচাম পৰিয়ালৰ কমেও এটা বগা আছে, আৰু বেছিভাগ মহিলাই মিহি ৰেচম আৰু কাপোৰ কাপোৰ প্ৰস্তুত কৰাত দক্ষ হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

এচাম ৰন্ধন প্ৰণালী চাউল, বিভিন্ন পাচলি আৰু ফল, আৰু মাছৰ ওপৰত আধাৰিত। বৈশিষ্টপূৰ্ণ হৈছে ইয়াৰ তিতা (খাৰ) আৰু খৰ (টেঙা) ব্যঞ্জন, যাক প্ৰায়ে আহাৰৰ আৰম্ভণি আৰু শেষত পৰিবেশন কৰা হয়, ক্ৰমে। এক জনপ্ৰিয় টেঙা ব্যঞ্জন হৈছে ভজা মাছৰ টুকুৰাৰে তৈয়াৰ কৰা এপাহ যাক তাৰ পিছত মেকুইটিৰ বীজ, পাচলি, আৰু নেমু বা চূণৰ ৰসেৰে সিজৰকৰা হয়। খাৰ ৰেচিপিবোৰে প্ৰায়ে কলা উদ্ভিদৰ ভস্মৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সোৱাদ সোৱাদ ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ সামান্য কঠোৰ সোৱাদ প্ৰাপ্ত কৰে।

 

ইতিহাস
পূৰ্বইতিহাস ৰ পৰা গ ১৯৫০
প্ৰাচীনতম ৰেকৰ্ড কৰা সময়ত, অসম আছিল প্ৰগজ্যোতিশাপুৰা (এতিয়া গৌহাটী)ত ইয়াৰ ৰাজধানী থকা এখন ৰাজ্য কমাৰুপৰ অংশ। প্ৰাচীন কমাৰুপে সাধাৰণতে উত্তৰ-পূৰ্বৰ উত্তৰ-পূৰ্বৰ পৰা ইহসংসাৰ প্ৰাপ্ত কৰিছিল, যিবোৰ তদুপৰি, পশ্চিমবংগ ৰাজ্যত আছিল, ভুটান, ৰংপুৰ অঞ্চল (এতিয়া বাংলাদেশত), আৰু কোচ বিহাৰ। ৰজা নৰকাসুৰ আৰু তেওঁৰ সন্তান ভগদাতা মহাভাৰত কালত কমাৰুৰ বিখ্যাত শাসক আছিল (খ্ৰীষ্টপুৰৰ পৰা ২০০ খ্ৰীষ্টপুৰলৈ) । এজন চীনা ট্ৰেভেলাৰ চুয়ানজাঙে দেশ আৰু ইয়াৰ লোকসকলৰ এক উজ্জ্বল একাউণ্ট প্ৰায় ৬৪০ চিই ত্যাগ কৰিছিল। যদিও পৰৱৰ্তী শতিকাৰ বিষয়ে তথ্য সামান্য, ৭মৰ পৰা ১২শ শতিকাৰ মাজভাগলৈ তামোলৰ প্লেট আৰু পাথৰত মাটিৰ ছীল আৰু শিলালিপিই সূচিত কৰে যে অঞ্চলটোৰ বাসিন্দাসকলে য’ত য’ত শক্তি লাভ কৰিছিল আৰু এক উচিত পৰিমাণৰ সামাজিক, অৰ্থনৈতিক আৰু প্ৰযুক্তিগত বিকাশ লাভ কৰিছিল। তামোলৰ প্লেটবোৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ পুৰণি বসতিৰ স্থান আৰু সেইবোৰ সংযোগ কৰা পথবোৰৰ বিষয়ে আৰু ক্লু প্ৰদান কৰে।

 

অসম বিভিন্ন ৰাজবংশৰ দ্বাৰা শাসন কৰিছিল—পাল, কোচ, কচাৰী, আৰু চুতীয়া—আৰু ১৩শ শতিকাত আআআম লোকসকলৰ অহালৈকে প্ৰিন্সসকলৰ মাজত নিৰন্তৰ আক্ৰমণ হৈছিল। আহমে মৰিয়াৰ (বাৰ্মা) পৰা পাটকাই ৰেঞ্জ অতিক্ৰম কৰে আৰু ওপৰৰ অসম সমভূমিৰ স্থানীয় প্ৰধানসকলক জয় কৰে। ১৫শ শতিকাত এই অঞ্চলক নাম প্ৰদান কৰা আহম উচ্চ অসমত প্ৰভাৱশালী শক্তি আছিল। দুশশৰ পিছত তেওঁলোকে নিম্ন অসমক গোলপাৰালৈকে নিয়ন্ত্ৰণ লাভ কৰিবলৈ কোচ, কচাৰী আৰু অন্যান্য স্থানীয় শাসকক পৰাগ কৰে। ১৮শ শতিকাৰ শেষৰ ফালে এই ৰাজ্য খন মাৰ্মাৰ পৰা থকা শিৰোনামাৰ পৰা শিৰোনামাৰ দ্বাৰা দখল কৰাৰ আগতে ৰজা ৰুদ্ৰ সিঙৰ শাসনকালত আহোম শক্তি আৰু প্ৰসাৰ এক তীৰ্থস্থানত উপনীত হৈছিল।

প্ৰিন্সসকলৰ মাজত সংঘাতে ১৭৮৬ লৈকে কেন্দ্ৰীয় প্ৰশাসনক ক্ৰমান্বয়ে দুৰ্বল কৰি পেলায়, যেতিয়া ৰাজত্বপ্ৰাপ্ত প্ৰিন্স, গৰীনাথ সিঙে কলকাতা (কলকাতা)ৰ পৰা সাহায্য বিচাৰিছিল, যি সেই সময়লৈ ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ ৰাজধানী হৈ পৰিছিল। ভাৰতত ব্ৰিটিছ গভৰ্ণৰ জেনেৰেলৰ দ্বাৰা প্ৰেৰণ কৰা এজন ব্ৰিটিছ সেনা বিষয়াই শান্তি পুনৰুদ্ধাৰ কৰে আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত আআআম ৰজাৰ আন্দোলন স্বত্বেও মনত পেলাই ছিল। তাৰ পিছত আভ্যন্তৰীণ চৰ্চাৰ ফলত আন এটাৰ পিছত এটা সংকটৰ ফলত, ১৮১৭ চনত, এজন বিক্ৰমী ৰাজ্যপালৰ আবেদনৰ উত্তৰত, মোৱামৰ পৰা বাহিনী অসমলৈ আহে আৰু অঞ্চলটো ক্ষতিপূৰণ কৰে।

সেই বিকাশৰ দ্বাৰা ব্ৰিটিছসকল, যাৰ হিতৰ শংকা আছিল, শেষত আক্ৰমণকাৰীসকলক বাহিৰ কৰি পেলাইছিল, আৰু, ১৮২৬ চনত মাৰ্মাৰ সৈতে ইণ্ডোৰ চুক্তি সমাপ্ত হোৱাৰ পিছত, অসম ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ অংশ হৈ পৰিছিল। ৰাজ্যপাল-জেনেৰেলক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা এজন ব্ৰিটিছ এজেণ্টক অসম প্ৰয়োগ কৰিবলৈ নিযুক্তি দিয়া হৈছিল, আৰু ১৮৩৮ চনত এই অঞ্চলটো ব্ৰিটিছ-প্ৰয়োগ কৰা বঙ্গত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। ১৮৪২ চনৰ ভিতৰত সমগ্ৰ অসম মহাপ্ৰান্ত উপত্যকা টো প্ৰচলিত হৈছিল। ১৮৭৪ চনত ইয়াৰ ৰাজধানী শিলিঅ’ৰত থকা অসম পৃথক ৰাজ্য (এজন মুখ্য আয়ুক্তৰ দ্বাৰা প্ৰয়োগ কৰা) সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ১৯০৫ চনত বঙ্গবিভাজন কৰা হৈছিল, আৰু অসম ক প্ৰাচ্য বঙ্গৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰা হৈছিল; ই এনে ক্ষোভৰ সৃষ্টি কৰিছিল, কিন্তু, ১৯১২ চনত বঙ্গপুনৰ একতা কৰা হৈছিল, আৰু অসমক আৰু এবাৰ পৃথক ৰাজ্য হিচাপে গঢ়ি দিয়া হৈছিল। ২য় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত, বাৰ্মাত কাম কৰা সহযোগী বাহিনীৰ বাবে অসম এক মুখ্য যোগান পথ আছিল। ১৯৪৪ চনত অঞ্চলত যুদ্ধ কৰা কেইবাটাও যুদ্ধ (যেনে, ভাৰতৰ জাপানী আগ্ৰাসৰ প্ৰতিৰোধ কৰাত নিৰ্ণয়কাৰী আছিল।

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *