Connect with us

Essay

Essay on Manas National Park in Assamese

Published

on

১৯৯০ চনত মানাসক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। ‘মান’ নামটো হিন্দু দেৱতা, সাপ দেৱী ‘মানাস’ৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে আৰু উদ্যানৰ মাজেৰে বিপৰীত হোৱা মানস নদীৰ সৈতেও ভাগ-বতৰা কৰা হৈছে। উদ্যানৰ মুঠ ক্ষেত্ৰফল প্ৰায় 500 কিমি2। মানস নদী উদ্যানৰ পশ্চিমদি শতকৰা প্ৰবাহিত হয় আৰু ই হৈছে তাৰ ভিতৰত মুখ্য নদী। ভাৰত আৰু ভুটানক ভাগ কৰা এক আন্তৰ্জাতিক সীমা হিচাপেও কাম কৰে। ই ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ এক মুখ্য উপনদী আৰু সমভূমিত উপবিষ্ট হোৱাত বেকি আৰু খোলকাডুবা দুটা পৃথক নদীত বিভক্ত। আন পাঁচটা সৰু নদীও ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ মাজেৰে প্ৰবাহিত হয় যি বাহিৰৰ পৰ্বতাৰ তলত বিস্তৃত, নিম্ন-পৰিথকা এলভিয়েল টেৰেছত আছে….।
উদ্যানখন ইয়াৰ বিৰল আৰু বিপন্ন নেজম্বৰিক বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে জনাযায়। কেৱল ইয়াৰ সমৃদ্ধ সৰল বিয়পাবোৰৰ বাবেই নহয়, ইয়াৰ আকৰ্ষণীয় দৃশ্যআৰু প্ৰাকৃতিক দৃশ্যপটৰ বাবেও মান্য তাৰো পৰিসৰ অৰণ্যৰ পাহাৰ, এলৌভিয়েল ঘাঁহনি আৰু ক্ৰান্তীয় সদাসেউজীয়া অৰণ্য অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বন্যপ্ৰাণী (সুৰক্ষা) আইন 1972-ৰ অনুসূচী-I ত তালিকাভুক্ত একৈশটা জন্তুৰ প্ৰজাতি বাঘ, এছিয়ান হাতী, এক শিঙি থকা ৰাইনো, সোণালী লেংউৰ আৰু সোণালী মেলি, হেপ্পিড হেৰ, জলাতঙ্ক, গৌৰ আৰু মেঘাচ্ছন্ন চিতাকে ধৰি উদ্যানৰ স্থলী পৰিণতিত বাস কৰে….।
ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হৈছে এক ক্ষেত্ৰ যি বন্যপ্ৰাণী আৰু জীৱ-জন্তুৰ উন্নততাৰ বাবে কঠোৰভাৱে সংৰক্ষিত, আৰু য’ত খেতিৰ ওপৰত বিকাশ, বনানী, শিকার আৰু চৰায়ে কাম ৰখাৰ অনুমতি দিয়া নহয়। তেওঁলোকৰ সীমাবোৰ ভালদৰে চিহ্নিত আৰু পৰিসৰকৰা।

 

মানাস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান
মানচ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হৈছে এক সুন্দৰ স্থান, যি অসম ৰাজ্যৰ বংগইগাওঁ আৰু বৰবৰবৰ দুখন জিলাত অৱস্থিত। মানচ হৈছে ইউনেস্কোবিশ্ব ঐতিহ্যবাহী স্থান, টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ, হাতী সংৰক্ষিত, জৈৱমণ্ডল সংৰক্ষিত, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু লগতে এটা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য।

উদ্যানখন মানস নদীৰ ওচৰত অৱস্থিত যি হৈছে মহাপুৰুষনদীৰ এটা মুখ্য উপনদী আৰু উদ্যানখনক দুটা ভাগত ভাগ কৰে। যিখন অৱস্থিতি হৈছে, ই ভুটানৰ ৰয়েল মানাছ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সৈতে সংলগ্ন।

ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ৰাজ্যঅনুযায়ী তালিকা চাবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক – আপডেট কৰা হৈছে

১৯০৫ চনত মানক সংৰক্ষিত বনৰ প্ৰস্তাৱ কৰা হৈছিল, আৰু ১৯০৭ চনত সংৰক্ষিত বন ঘোষণা কৰা হৈছিল। ১৯২৮ চনত ইয়াক খেল অভয়াৰণ্য ঘোষণা কৰা হয়।

১৯৫০ চনত মানচ গেম অভয়াৰণ্যক বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। 1989 চনত ইউনেস্কোৰ মান আৰু জৈৱমণ্ডল কাৰ্য্যসূচীৰ অধীনত (মুঠ এলেকা – প্ৰায় 2837 কিমি2) অধীনত মানক বায়স্ফিয়াৰ ৰিজাৰ্ভ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।

১৯৯০ চনত মানাসক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। উদ্যানৰ মুঠ ক্ষেত্ৰফল প্ৰায় 500 কিমি2। ‘মান’ নামটো হিন্দু দেৱতা, সাপ দেৱী ‘মানাস’ৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে আৰু উদ্যানৰ মাজেৰে বিপৰীত হোৱা মানস নদীৰ সৈতেও ভাগ-বতৰা কৰা হৈছে।

261284

উদ্যানখন ইয়াৰ বিৰল আৰু বিপন্ন নেজম্বৰিক বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে জনাযায়। মানচ বনৰীয়া পানীৰ ম’হ, বিৰল সোণালী লাংুৰ আৰু ৰঙা পাণ্ডাৰ জনসংখ্যাৰ বাবে বিখ্যাত। উদ্যানখন এটা শিঙি থকা ৰাইনো, চিতা, মেঘাচ্ছন্ন চিতা আৰু আশ্চৰ্য্যকৰ ক’লা পেণ্টাৰকে ধৰি কিছুমান বিৰল বন্যপ্ৰাণী প্ৰজাতিৰ ঘৰ। বনৰীয়া জন্তুৰ উপৰিও, ঠাইখন স্থানীয় আৰু প্ৰব্ৰজনকাৰী পক্ষী- নিৰীক্ষকৰ বাবে এক জান্নাত।

কেৱল ইয়াৰ সমৃদ্ধ সৰল বিয়পাবোৰৰ বাবেই নহয়, ইয়াৰ আকৰ্ষণীয় দৃশ্যআৰু প্ৰাকৃতিক দৃশ্যপটৰ বাবেও মান্য তাৰো পৰিসৰ আছে যাৰ ভিতৰত আছে এক পৰিসৰৰ বনৰক্ষিত পাহাৰ, এলভাইল ঘাঁহনি আৰু ক্ৰান্তীয় সদাসেউজীয়া অৰণ্য। ভাৰতৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ বাঘৰ জনসংখ্যাৰ ইয়াৰ ঘৰ। আই.চি.এন. ৰেড বুকত তালিকাভুক্ত কৰা অনুসৰি মানাছে ভাৰতৰ পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক বিপন্ন প্ৰজাতিক বন্দৰ কৰে।

উদ্যানৰ প্ৰায় আধা তেৰাই আৰু ভাবাৰ প্ৰকাৰৰ ঘাঁহনিৰ দ্বাৰা আবৃত, ৰিপাৰাৰ অঞ্চলবোৰত কেইবাটাও প্ৰজাতিৰ আকাৰৰ ঘাঁহনি আৰু কাটি আছে। ডাঠ কাঠনিবোৰক বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ইষ্টআৰ্চ আৰ্দ্ৰ পাতল বন বুলি কোৱা হয়।

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বন্যপ্ৰাণী (সুৰক্ষা) আইন 1972-ৰ অনুসূচী 1-ত তালিকাভুক্ত একৈশ টা জন্তুৰ প্ৰজাতি বাঘ, এছিয়ান হাতী, এক শিঙি থকা ৰাইনো, সোণালী লেংউৰ আৰু সোণালী বিলাতী, হেপ্পিড হেৰ, জলাত ঙ্কৰ, গৌৰ আৰু মেঘাচ্ছন্ন চিতাকে ধৰি উদ্যানৰ স্থলী পৰিণতিত বাস কৰে।

 

ইতিহাস

অতীতত, চুক বেহাৰ ৰাজপৰিয়াল আৰু গৰীপুৰৰ ৰাজায়ে উদ্যানখনক হাণ্টেং ৰিজাৰ্ভ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

১৯০৫ চনত মানক সংৰক্ষিত বনৰ প্ৰস্তাৱ কৰা হৈছিল, আৰু ১৯০৭ চনত সংৰক্ষিত বন ঘোষণা কৰা হৈছিল। ১৯২৮ চনত ইয়াক খেল অভয়াৰণ্য ঘোষণা কৰা হয়।

১৯৫০ চনত মানচ গেম অভয়াৰণ্যক বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। অভয়াৰণ্যৰ মুঠ ক্ষেত্ৰফল প্ৰায় ৩৬০ কিমি২। 1973 চনত, ইয়াক প্ৰজেক্ট টাইগাৰ (মুঠ এলেকা – প্ৰায় 2837 কিমি2) অধীনত বাঘ সংৰক্ষিত স্থান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।

259269

১৯৮৫ চনত, অসামান্য সাৰ্বজনীন মূল্যৰ বাবে ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা মনক বিশ্ব ঐতিহ্যবাহী স্থান (প্ৰাকৃতিক) হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। 1989 চনত ইউনেস্কোৰ মান আৰু জৈৱমণ্ডল কাৰ্য্যসূচীৰ অধীনত (মুঠ এলেকা – প্ৰায় 2837 কিমি2) অধীনত মানক বায়স্ফিয়াৰ ৰিজাৰ্ভ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।

ভাৰত চৰকাৰে ১৯৯০ চনত ককিলাবাৰী সংৰক্ষিত বন আৰু পানবাৰী সংৰক্ষিত বন ক’লা মাৰ্গ যোগ কৰি মানৱ জাতীয় উদ্যান গঠন কৰে।

১৯৯০ চনত মানাসক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। উদ্যানৰ মুঠ ক্ষেত্ৰফল প্ৰায় 500 কিমি2। 2003 চনত, প্ৰজেক্ট হাতীৰ অধীনত মানক চিৰাং – ৰিপু হাতী সংৰক্ষিত স্থান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। 2011 চনত ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য সমিতি আইইউচিএন-ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি ইয়াক বিপদৰ বিশ্ব ঐতিহ্যৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰোৱা হৈছিল।

‘মান’ নামটো হিন্দু দেৱতা, সাপ দেৱী ‘মানাস’ৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে আৰু উদ্যানৰ মাজেৰে বিপৰীত হোৱা মানস নদীৰ সৈতেও ভাগ-বতৰা কৰা হৈছে।

ৱাইল্ডিফ ট্ৰাষ্ট অফ ইণ্ডিয়া (ৱাইটিআই) আৰু অসম বন বিভাগে ৰাইনো, হাতী আৰু অন্যান্য বন্যপ্ৰাণীবোৰ উদ্যানলৈ ঘূৰাই আনিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। এলৈকে, ২০১১ চনত পাঁচটা হাতীৰ এটা দলসহ ছয়টা গণ্ডো আৰু ১১ টা হাতী মানাসত মুকলি কৰা হৈছে।

 

ভূগোল
উদ্যান অঞ্চলটো ছয়খন জিলাত পৰে: অসম ৰাজ্যৰ কোকৰাঝাৰ, বংগইগাওঁ, বৰবৰবৰ, মেলেৰীয়া, কামৰুপ আৰু দৰং। উত্তৰ-পাহাৰা ৰখা মণিৰ পাচত বহি থকা মানসে গোটেই অঞ্চলত ঘন অৰণ্য আছে।

মানস নদী উদ্যানৰ পশ্চিমদি শতকৰা প্ৰবাহিত হয় আৰু ই হৈছে তাৰ ভিতৰত মুখ্য নদী। ভাৰত আৰু ভুটানক ভাগ কৰা এক আন্তৰ্জাতিক সীমা হিচাপেও কাম কৰে। ই ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ এক মুখ্য উপনদী আৰু সমভূমিত উপবিষ্ট হোৱাত বেকি আৰু খোলকাডুবা দুটা পৃথক নদীত বিভক্ত।

আন পাঁচটা সৰু নদীও ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ মাজেৰে প্ৰবাহিত হয় যি বাহিৰৰ পৰ্বতাৰোহণৰ তলত বিস্তৃত, নিম্ন-পৰিথকা এলভিয়েল টেৰেছত আছে।

অঞ্চলটোৰ গড় বৃদ্ধি মানে সাগৰীয় স্তৰৰ পৰা 85 মি। উদ্যানখন তিনিটা পৰিসৰত বিভক্ত। পশ্চিম পৰিসৰটো বৰবৰবৰ পথৰ ওচৰৰ বনবাৰী স্থিত পানবাৰী, আৰু পাথশালাৰ ওচৰৰ ভুয়াপাৰাৰ পৰা পূৰ্বত অৱস্থিত।

উদ্যানৰ উত্তৰে সাৱনা অঞ্চলৰ আধাৰটো চনাপাথর আৰু বান্দৰপাথৰে নিৰ্মিত, আনহাতে উদ্যানৰ দক্ষিণৰ ঘাঁহনিবোৰ ফাইন এলুৱাভিয়ামৰ গভীৰ জমাৰ ওপৰত থিয় হৈ আছে।

 

এই অঞ্চলত উত্তৰদি শতিকাত ভাবাৰ ট্ৰেটত থকা বাউণ্ডপাথৰ, চনাপাথর আৰু শালৰ দৰে ৰকি, পংখী মাটি থাকে। মোটা ডেট্ৰিটাছ বালিল লম আৰু হমচৰ এক মিহি স্তৰেৰে আৱৰি থাকে।

নদীৰ বেছিভাগ শুকান পাতল বন এক প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত আছে। ইয়াক পানীৰ পাঠ্যক্ৰমৰ পৰা আঁতৰত আৰ্দ্ৰ পাতল বনৰ দ্বাৰা প্ৰতিস্থাপন কৰা হয়, যি উদ্যানৰ উত্তৰ অংশত অৰ্ধ-চিৰসেউজীয়া মেক্সেক্স ফৰেষ্টৰ দ্বাৰা সফল হয়।

উদ্ভিদ
অসম উপত্যকা অৰ্ধ-এভাৰগ্ৰীণ এলভিয়েল গ্ৰাছগ্ৰাছ।
উত্তৰ অংশত উপ-হিমাৰিয় লাইট এলভাইল অৰ্ধ-এভাৰগ্ৰীণ অৰণ্য।
পূৱ হিমালয়মিশ্ৰিত আৰ্দ্ৰ আৰু শুকান পাতল বন।
নিম্ন এলোভিয়েল সাভানা উডলাণ্ড।

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *