Connect with us

Essay

Essay on Kajiranga National Park in Assamese

Published

on

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যৰ গোলাঘাট আৰু নগাওঁ জিলাত অৱস্থিত এখন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। বিশ্বৰ দুই-তৃতীয়াংশ মহান এক শিঙি থকা গণ্ডৰা ৰখা অভয়াৰণ্যখন এক বিশ্ব ঐতিহ্যবাহী স্থান।
২০১৫ চনৰ মাৰ্চ মাহত অনুষ্ঠিত হোৱা জনগণনা অনুসৰি, যিটো অসম চৰকাৰৰ বন বিভাগ আৰু কিছুমান স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত বন্যপ্ৰাণী নাৰ্ছৰ দ্বাৰা যুটীয়াভাৱে পৰিচালনা কৰা হৈছিল, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত গণ্ডৰাৰ জনসংখ্যা 2,401। ইয়াত 1,651 জন প্ৰাপ্তবয়স্ক গঁৰা (663 পুৰুষ, 802 মহিলা, 186 জন যৌন-লিঙ্গন); 294 জন উপ-প্ৰাপ্তবয়স্ক (90 জন পুৰুষ, 114 জন মহিলা, 90 জন যৌন সম্ভোগন হীন); 251 জন কিশোৰ আৰু 205 টা শিশু। কাজিৰঙা বিশ্বৰ সংৰক্ষিত অঞ্চলৰ মাজত বাঘৰ সৰ্বোচ্চ ঘনত্বৰ বাসস্থান, আৰু 2006 চনত ইয়াক বাঘ সংৰক্ষিত স্থান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। উদ্যানখন হাতী, বনৰীয়া পানীৰ ম’হ আৰু জলপ্ৰৱণ হরিণৰ বৃহৎ প্ৰজনন জনসংখ্যাৰ ঘৰ। কাজিৰঙাক আভিফনাল প্ৰজাতিৰ সংৰক্ষণৰ বাবে বাৰ্ডলাইফ ইণ্টাৰনেচনেলৰ দ্বাৰা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পক্ষী ক্ষেত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হয়। যেতিয়া ভাৰতৰ অন্যান্য সুৰক্ষিত অঞ্চলৰ সৈতে তুলনা কৰা হয়, কাজিৰঙাই বন্যপ্ৰাণীৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য সফলতা লাভ কৰিছে। কাজিৰঙা হৈছে সুউচ্চ হাতী ঘাঁহ, মাৰ্শ্বলেণ্ড, আৰু ঘন ক্ৰান্তীয় আৰ্দ্ৰ ব্ৰডলিফ অৰণ্যৰ এক বিস্তৃত প্ৰসাৰ, ব্ৰহ্মপুত্ৰকে ধৰি চাৰিখন মুখ্য নদীৰ দ্বাৰা ক্ৰীচ্ছ-ক্ৰছ কৰা, আৰু উদ্যানত পানীৰ অজস্ৰ সৰু দেহ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। কাজিৰঙা কেইবাটাও কিতাপ, গান আৰু তথ্যবিগ্ৰহৰ থীম হৈছে। উদ্যানখনে ১৯০৫ চনত সংৰক্ষিত অৰণ্য হিচাপে স্থাপন কৰাৰ পিছত ২০০৫ চনত ইয়াৰ শৰনৱ উদযাপন কৰিছিল। সংৰক্ষিত অঞ্চল হিচাপে কাজিৰঙাৰ ইতিহাস 1904 চনত উকলি বনাব পাৰি, যেতিয়া ভাৰতৰ ভাইচৰয়ৰ পত্নী কেডলেষ্টনৰ মেৰী কাৰ্জন, বাৰেনছ কাৰ্জন সেই অঞ্চলটো ভ্ৰমণ কৰিছিল। এটা গঁৰা চাবলৈ ব্যৰ্থ হোৱাৰ পিছত, যাৰ বাবে অঞ্চলটো প্ৰখ্যাত আছিল, তেওঁ তেওঁৰ স্বামীক তেওঁলোকৰ সুৰক্ষাৰ বাবে পৰিকল্পনা আৰম্ভ কৰি কৰা হ্ৰাস হোৱা প্ৰজাতিবোৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে জৰুৰী ব্যৱস্থা ল’বলৈ প্ৰৰোচনা কৰিছিল। ১৯০৫ চনৰ ১ জুন তাৰিখে কাজিৰঙা প্ৰস্তাৱিত সংৰক্ষিত বন ৰখা হৈছিল যাৰ অঞ্চল 232 কিমি2 (90 বৰ্গ মি) আছিল।

পৰৱৰ্তী তিনি বছৰত, উদ্যান অঞ্চলটো ১৫২ কিমি২ (৫৯ বৰ্গ মি) বৃদ্ধি কৰা হৈছিল, যি টো নদীৰ পাৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ১৯০৮ চনত কাজিৰঙাক “সংৰক্ষিত বন” হিচাপে নিৰ্ধাৰিত কৰা হৈছিল। 1916 চনত, ইয়াক “কাজিৰঙা গেম অভয়াৰণ্য” পুনৰ ডিজাইন কৰা হৈছিল আৰু 1938 চনলৈকে থাকিল, যেতিয়া সন্ধান নিষেধ কৰা হৈছিল আৰু দৰ্শনাৰ্থীসকলক উদ্যানত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছিল। [উদ্ধৃতি প্ৰয়োজন]

কাজিৰঙা খেল অভয়াৰণ্যক ১৯৫০ চনত বন সংৰক্ষণবিদ পি ডি স্ক্ৰেছিৰ দ্বাৰা “কাজিৰঙা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য” নামাকৰণ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত শিকাৰ ধাৰনাৰ নাম মুক্ত কৰা হয়। ১৯৫৪ চনত, অসম চৰকাৰে অসম (গণ্ডো)ৰ বিল পাছ কৰে, য’ত গণ্ডো ৰখাৰ বাবে প্ৰবল জৰিমনা আৰোপ কৰা হৈছিল। চতুৰ্দশ বছৰ পিছত, ১৯৬৮ চনত ৰাজ্য চৰকাৰে কাজিৰঙাক নিৰ্ধাৰিত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ঘোষণা কৰি ১৯৬৮ চনৰ অসম জাতীয় উদ্যান আইন উত্তীৰ্ণ হয়। [উদ্ধৃতি প্ৰয়োজন] ১৯৭৪ চনৰ ১১ ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৪৩০ কিমি২ (১৬৬ বৰ্গ মি) উদ্যানখনক আনুষ্ঠানিক স্থিতি প্ৰদান কৰিছিল। ১৯৮৫ চনত কাজিৰঙাক ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা ইয়াৰ অতুলনীয় প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ বাবে বিশ্ব ঐতিহ্যবাহী স্থান হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়।

কাজিৰঙা শেহতীয়া কেইবা খ্ৰীষ্টষ্টীয়া অঞ্চলত কেইবাটাও প্ৰাকৃতিক আৰু মানৱ-নিৰ্মিত দুৰ্যোগৰ লক্ষ্য হৈ আছে। নদীৰ প্ৰস্ৰাৱহোৱা ফলত হোৱা বানপানীৰ ফলত জন্তুৰ জীৱনৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়। পৰিধিৰ লোকসকলে বেদখল কৰাৰ ফলত বন আৱৰণ হ্ৰাস হৈছে আৰু বাসস্থান হ্ৰাস হৈছে। ইউনাইটেড লাইবাৰেচন ফ্ৰণ্ট অফ অসম (এলফা)ৰ নেতৃত্বত অসমলৈ চলি থকা এক বিচ্ছিন্নতাবাদী আন্দোলনই অঞ্চলটোৰ অৰ্থনীতি পংগ কৰিছে, কিন্তু কাজিৰঙা এই আন্দোলনৰ দ্বাৰা অপ্ৰভাৱিত হৈ আছে; সঁচাকৈয়ে, ইউনাইটেড বাৰ্তালাপ ফ্ৰণ্ট অৱ এচামৰ পৰা জন্তুবোৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ উদাহৰণ আৰু, অতিমাত্ৰা ক্ষেত্ৰত, চিকাৰীহত্যা কৰা, ১৯৮০ ৰ পৰা প্ৰকাশ িত হৈছে।

পূৱ হিমাহাৰ জীৱ-বিবিধতা হটস্পটৰ কাষত অৱস্থিত, উদ্যানখনে উচ্চ প্ৰজাতিৰ বিবিধতা আৰু দৃশ্যমানতা একত্ৰিত কৰে।

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *